Reťazový kladkostroj verzus lanový kladkostroj: Rozhodnite sa pre správne zdvíhacie zariadenie vo vašej prevádzke

15. 1. 2024

Zlepšovanie činnosti vo výrobných prevádzkach je vždy prvoradé. Je to predovšetkým práca prevádzkového manažéra alebo výrobného inžiniera. Možno ste sa už zamerali na to, aký typ zdvíhacieho zariadenia potrebujete na vykonávanie svojej práce, ale skôr ako sa pre kúpu rozhodnete, povedzme si viac o elektrických reťazových kladkostrojoch a elektrických lanových kladkostrojoch a o tom, kedy ich použiť. Obidva typy kladkostrojov sú skvelými možnosťami pre manipuláciu a môžu spĺňať rôzne potreby pre prácu vo vašich prevádzkach.

Existuje veľa úvah, keď zvažujete, či potrebujete pre svoje prevádzky reťazový kladkostroj alebo lanový kladkostroj. Kľúčové sú špecifikácie ako je výška zdvihu, zaťaženie a kapacita, ale taktiež rozpočet, prostredie, v ktorom sa bude kladkostroj nachádzať, ďalej aplikácia ale aj to, na aké manipulácie bude určený. Mnohé z týchto detailov sú kľúčové pre rozhodnutie, aký typ kladkostroja budete potrebovať. Všetky tieto aspekty sú v procese rozhodovania veľmi dôležité.

 

Aplikácia a pracovné prostredie

Kľúčové pri rozhodovaní a výbere kladkostroja je to, čo budete pomocou kladkostroja zdvíhať a prostredie, v ktorom bude kladkostroj pracovať. Prevádzkové potreby môžu určovať použitie jedného typu kladkostroja nad druhým jednoducho podľa toho, aká manipulácia je potrebná. Niektoré priemyselné odvetvia ako je spracovanie kovov alebo prefabrikované cementárne si vyžadujú kladkostroj, ktorý je ťahúňom, pretože dvíha ťažké bremená po celý deň. Vysoký počet pracovných cyklov a ťažké bremená nezvládne len tak hocijaký kladkostroj. Prostredie, v ktorom sa kladkostroj prevádzkuje môže tiež určovať typ kladkostroja. Ak potrebujete kladkostroj pre galvanizačnú linku, je nevyhnutné myslieť na to, že prostredie je acidobázické s vysokou vlhkosťou. To si vyžaduje zariadenie, ktoré dokáže efektívne a optimálne fungovať v extrémnom prostredí.

 

Hodnotenie zaťaženia a kapacita

Existuje viacero rôznych organizácií, ktoré definujú klasifikáciu záťaže pre produkty používané pri zdvíhaní. Predovšetkým organizácie ako European Federation of Material Handling (FEM), Crane Manufacturers Association of America (CMAA) a Hoist Manufacturers Institute (HMI) určujú klasifikáciu zdvíhacích zariadení a žeriavov. Tieto organizácie zaručujú, že žeriavy a kladkostroje používané pri zdvíhaní sú určené na bezpečné zdvíhanie pri kapacite a cyklovaní vašich operácií. Kapacita je len jedným z faktorov hodnotenia výkonu. Je dôležité zabezpečiť, aby zdvihák, ktorý si vyberiete, zvládol nosnosť. Používanie kladkostroja alebo žeriavu na zdvíhanie bremena ťažšieho, ako je uvedená nosnosť alebo zaťaženie, nie je bezpečné. Nielen, že to nie je bezpečné pre vašu pracovnú silu, ale tiež, zariadenie by sa mohlo pokaziť a vám vzniknú dodatočné náklady na výmenu, opravu a údržbu. Samotná kapacita môže určovať použitie reťazového kladkostroja alebo lanového kladkostroja. Je správne komunikovať s odborníkom, aby vám pomohol s výberom kladkostroja, ktorý ak si dnes kúpite, vám pomôže stať sa efektívnejším aj v budúcnosti.

 

Rozpočet

Rozpočet je vždy kľúčovou položkou, keď uvažujete o kladkostroji. Cieľom každého nákupu zdvíhacieho zariadenia je získať správny produkt pre danú prácu, aby bolo možné ho bezpečne prevádzkovať a ponúkať efektivitu, ktorú vo svojej prevádzke potrebujete. Jednoducho kvôli fyzickej veľkosti a dizajnu reťazových kladkostrojov sa vo všeobecnosti ľahšie inštalujú a môžu byť lacnejšie ako lanové kladkostroje, najmä v aplikáciách s nižšou kapacitou. Lanové kladkostroje sú fyzicky väčšie, zložitejšie zariadenia, ale zároveň sú navrhnuté tak, aby zvládli najťažšie bremená. Rozhodnutie o kúpe by sa nikdy nemalo robiť len na základe rozpočtu. Vždy sa snažte nájsť to správne zariadenie pre danú prácu.

 

Prečo reťazový kladkostroj

Všeobecne povedané, reťazový kladkostroj je výbornou voľbou pre ľahšie bremená. Zdvíhacie jednotky sú ľahké a kompaktné, takže sa veľmi dobre hodia do mnohých prevádzok. Sú všestranné pre mnoho typov zdvíhacích prác a operátori ich ľahko ovládajú a používajú. Reťazové kladkostroje sú skvelou možnosťou, ako nahradiť proces ručného zdvíhania v montážnych linkách a iných oblastiach manipulácie s materiálom. Poskytujú skutočný vertikálny zdvih a sú zhovievavejšie k bočnému ťahu ako lanové kladkostroje. Reťazové kladkostroje môžu mať nižšie náklady na údržbu a opravy a môžu sa používať v rôznych prostrediach.

 

Prečo lanový kladkostroj

Elektrické lanové kladkostroje dokážu zdvihnúť tie najťažšie bremená. Sú skvelou voľbou, keď máte veľké výšky zdvihu a veľké kapacity, ktoré vyžadujú presné polohovanie. Ak má byť náklad podopretý po dlhú dobu, môže byť lanový kladkostroj tou správnou voľbou. Keď potrebujete kladkostroj určený pre ťažkú prevádzku, lanový kladkostroj alebo navijak môže zdvihnúť bremeno a splniť vaše prevádzkové potreby.

 

Bez ohľadu na to, aký typ kladkostroja potrebujete, vždy je dôležité vybrať si správne zariadenie na vašu pracovnú činnosť. Reťazové kladkostroje sú skvelé zariadenia na manipuláciu s ľahkými nákladmi a môžu dokonca nahradiť ručnú manipuláciu s materiálom vo vašich súčasných procesoch. Lanové kladkostroje sú ťahúne, ktoré dokážu zvládnuť najväčšie kapacity a zefektívniť dvíhanie ťažkých bremien. Vždy sa uistite, že ste pri výbere zdvíhacieho zariadenia zvážili všetky faktory a pri vyhodnocovaní možností spolupracovali s odborníkmi, aby ste si vybrali to správne vybavenie pre danú prácu na bezpečné zdvíhanie. 

Potrebujete pomôcť s návrhom vášho ďalšieho projektu? 

Kontaktujte nás, aby sme spoločne našli správne riešenie zdvíhania pre všetky vaše potreby!

 

Další novinky